LOWER ELEMENTARY

   Erik Akre   Elementary Academic Intervention Specialist

Erik Akre
Elementary Academic Intervention Specialist

   Emily Bowar   Zumbro River, LE Guide

Emily Bowar
Zumbro River, LE Guide

   Lindy Erdmann   Minnehaha River, LE Classroom Assistant

Lindy Erdmann
Minnehaha River, LE Classroom Assistant

   Nadine McNiff   Rice Creek, LE Guide

Nadine McNiff
Rice Creek, LE Guide

   John Albright   Little Elk River,  UE Guide

John Albright
Little Elk River,
UE Guide

   Jessica Barman   Lower Elementary SpEd Guide

Jessica Barman
Lower Elementary SpEd Guide

   Jessy Fabel   Spring Brook, LE Guide

Jessy Fabel
Spring Brook, LE Guide

   Jennifer Nelson   Rice Creek, LE Assistant

Jennifer Nelson
Rice Creek, LE Assistant

   Nadine Wetzel-Curtis   St. Croix, LE Guide

Nadine Wetzel-Curtis
St. Croix, LE Guide

   Taliana Blaylark   Lower Elementary SpEd Guide

Taliana Blaylark
Lower Elementary SpEd Guide

   Rachel Cupps   Minnehaha River, LE Guide

Rachel Cupps
Minnehaha River, LE Guide

   Laura Johnson   LE SpEd Assistant

Laura Johnson
LE SpEd Assistant

   Julian Noble   St. Croix, LE Assistant

Julian Noble
St. Croix, LE Assistant

   Elizabeth Woods   Zumbro, LE Guide

Elizabeth Woods
Zumbro, LE Guide

   Ellen Brand   Spring Brook, LE Classroom Assistant

Ellen Brand
Spring Brook, LE Classroom Assistant

   Adam Egerdahl   LE SpEd Assistant

Adam Egerdahl
LE SpEd Assistant

   Jenna Laffin   Minnesota, LE Guide

Jenna Laffin
Minnesota, LE Guide

   Sonja Olson   Minnesota River, LE Assistant

Sonja Olson
Minnesota River, LE Assistant

UPPER ELEMENTARY

   Matt Brossart   Crow Wing River, UE Guide

Matt Brossart
Crow Wing River, UE Guide

   Elizabeth Indrelie   UE SpEd Guide

Elizabeth Indrelie
UE SpEd Guide

   Eric McBride   Swan River, UE Guide

Eric McBride
Swan River, UE Guide

   Ryan Scott     UE SpEd Guide

Ryan Scott
UE SpEd Guide

   Meggie Exner   Crow Wing River, UE Classroom Assistant

Meggie Exner
Crow Wing River, UE Classroom Assistant

   Alexis Jackson   Elementary Intervention Assistant

Alexis Jackson
Elementary Intervention Assistant

   Alaina Szostkowski   Shingobee, UE Guide

Alaina Szostkowski
Shingobee, UE Guide

   Carrie Felber   UE SpEd Assistant

Carrie Felber
UE SpEd Assistant

   Cristy Josephs   UE SpEd Assistant

Cristy Josephs
UE SpEd Assistant

   Hadley Musselman     UE SpEd Assistant

Hadley Musselman
UE SpEd Assistant

   Bailey Taylor    Otter Tail, UE Guide

Bailey Taylor
Otter Tail, UE Guide

   Andrea Galdames   Blue Earth River, UE Guide

Andrea Galdames
Blue Earth River, UE Guide

   Jenny Kordosky   UE SpEd Assistant / Art Specialist

Jenny Kordosky
UE SpEd Assistant / Art Specialist

   Amanda O’Dowd     Shingobee, UE Guide

Amanda O’Dowd
Shingobee, UE Guide

   Seth Wait   UE SpEd Assistant

Seth Wait
UE SpEd Assistant

6TH GRADE BRIDGE

   Laura Christopherson   6th Bridge SPED Assistant

Laura Christopherson
6th Bridge SPED Assistant

   David Johnson   6th Bridge SpEd Guide

David Johnson
6th Bridge SpEd Guide

   Cate Williams   6th Bridge Guide

Cate Williams
6th Bridge Guide

   Dexter Yee-Yick   6th Bridge Guide

Dexter Yee-Yick
6th Bridge Guide

LOWER ADOLESCENT

   Scott Alsleben   Lower Adolescent Guide

Scott Alsleben
Lower Adolescent Guide

   Emily Hanrahan   LA English Guide

Emily Hanrahan
LA English Guide

   Adam Koehler   LA English Guide

Adam Koehler
LA English Guide

   Kathleen Maloney   LA SpEd Assistant

Kathleen Maloney
LA SpEd Assistant

  Amber Rowley-Mahaney  LA SpEd Assistant

Amber Rowley-Mahaney
LA SpEd Assistant

   Sarah Tocko   LA SpEd Assistant

Sarah Tocko
LA SpEd Assistant

   Sarah Hansen   LA Math Guide

Sarah Hansen
LA Math Guide

   Kayla Kronfeld     Social Studies Guide

Kayla Kronfeld
Social Studies Guide

   Ricardo McCurley   LA SpEd Assistant

Ricardo McCurley
LA SpEd Assistant

   Kirstine Sand     LA SpEd Assistant

Kirstine Sand
LA SpEd Assistant

   Sam Wild   LA SpEd Assistant

Sam Wild
LA SpEd Assistant

   Brooke Derrickson   Lower Adolescent SpEd Guide

Brooke Derrickson
Lower Adolescent SpEd Guide

   Taylor Johnson   LA Interventionist

Taylor Johnson
LA Interventionist

   Sarah Lawrence-Lupton     LA SpEd Guide

Sarah Lawrence-Lupton LA SpEd Guide

   Mike Rausch     LA Science Guide

Mike Rausch
LA Science Guide

   Abram Shapiro   LA Math Guide

Abram Shapiro
LA Math Guide

   Michael Flood   LA Math Guide / Robotics Advisor

Michael Flood
LA Math Guide / Robotics Advisor

   Rachel King   LA SpEd Assistant

Rachel King
LA SpEd Assistant

   Tami Limberg      LA Program Director

Tami Limberg
LA Program Director

   Danny Ross   9th Grade SpEd Guide

Danny Ross
9th Grade SpEd Guide

   Lisa Steinmann   Adolescent Interventionist

Lisa Steinmann
Adolescent Interventionist

UPPER ADOLESCENT

   Andrea Christensen-Zdenek   UA Program Director

Andrea Christensen-Zdenek
UA Program Director

   Tyler Mahoney     UA SpEd Assistant

Tyler Mahoney
UA SpEd Assistant

   Ivanna Pavliuk   UA SpEd Assistant / ELL Coordinator

Ivanna Pavliuk
UA SpEd Assistant / ELL Coordinator

   Logan Weiss   UA SpEd Guide

Logan Weiss
UA SpEd Guide

   Pam Husak   UA SpEd Assistant

Pam Husak
UA SpEd Assistant

   Alec Malenfant     UA SpEd Assistant

Alec Malenfant
UA SpEd Assistant

   Melanie Peterson-Nafziger     UA Guide / IB Coordinator

Melanie Peterson-Nafziger
UA Guide / IB Coordinator

   Sarah Garton   UA Social Studies Guide

Sarah Garton
UA Social Studies Guide

   Abby Mesnik   UA Math Guide

Abby Mesnik
UA Math Guide

   Sheila Sullivan   UA Science Guide

Sheila Sullivan
UA Science Guide

   Anni Jordan-Amberg   UA English Guide

Anni Jordan-Amberg
UA English Guide

   Donovan O’Dowd   UA SpEd Guide

Donovan O’Dowd
UA SpEd Guide

   Lindsay Weaver   UA Math Guide

Lindsay Weaver
UA Math Guide

ELECTIVES

   Emily Blue   Spanish Guide

Emily Blue
Spanish Guide

   Ocean Jurney   Spanish Guide

Ocean Jurney
Spanish Guide

   Caroline Miesle   Music & Theater Guide

Caroline Miesle
Music & Theater Guide

   Laura Machacek   Art Guide
   Zack Scott   Instrumental Music Guide

Zack Scott
Instrumental Music Guide

   Randi McClure   Adolescent Art Guide

Randi McClure
Adolescent Art Guide

ADMINISTRATION & NON-TEACHING STAFF

   Karen Anway   Enrollment/Extended Care Director

Karen Anway
Enrollment/Extended Care Director

   Renee Havelka   School Chef

Renee Havelka
School Chef

   Todd Gustafson   Maintenance

Todd Gustafson
Maintenance

   Anne Parker   Human Resources

Anne Parker
Human Resources

   Jo Sander     Elementary SpEd Consultant

Jo Sander
Elementary SpEd Consultant

   Brad Wildman   SpEd Coordinator

Brad Wildman
SpEd Coordinator

   Holly Bell   Front Office Receptionist

Holly Bell
Front Office Receptionist

   Teresa Hichens-Olson   College Access

Teresa Hichens-Olson
College Access

   Stacey Kreger   Director of Administration

Stacey Kreger
Director of Administration

   Jean Peters     Elementary Program Director

Jean Peters
Elementary Program Director

   Andria Sibert      Business Coordinator

Andria Sibert
Business Coordinator

   Natalie Yaeger   Health Coordinator

Natalie Yaeger
Health Coordinator

   Derek Damron   Elementary Intervention Specialist

Derek Damron
Elementary Intervention Specialist

   Mary Hunn   Nutrition Services Director

Mary Hunn
Nutrition Services Director

   Matt McElrath   Dean of Students

Matt McElrath
Dean of Students

   Montana Picard   District Behavioral Specialist

Montana Picard
District Behavioral Specialist

   Sydney Thorp   Administrative Assistant

Sydney Thorp
Administrative Assistant

   Charlie Zieke   Communications & Project Manager / GSA Advisor

Charlie Zieke
Communications & Project Manager / GSA Advisor

   Saleha Erdmann   Elementary Social Worker

Saleha Erdmann
Elementary Social Worker

   Donna Goodlaxon   Coffee Shop Coordinator

Donna Goodlaxon
Coffee Shop Coordinator

   Sam O’Brien   Head of School

Sam O’Brien
Head of School

   Gwen Raymond   Technology Specialist

Gwen Raymond
Technology Specialist

   Seth Tupper   Adolescent Social Worker

Seth Tupper
Adolescent Social Worker