LOWER ELEMENTARY

2.png
Erik Akre   Elementary Academic Intervention Specialist

Erik Akre
Elementary Academic Intervention Specialist

Emily Bowar   Zumbro River, LE Guide

Emily Bowar
Zumbro River, LE Guide

Lindy Erdmann   Minnehaha River, LE Classroom Assistant

Lindy Erdmann
Minnehaha River, LE Classroom Assistant

Nadine McNiff   Rice Creek, LE Guide

Nadine McNiff
Rice Creek, LE Guide

John Albright   Little Elk River,  UE Guide

John Albright
Little Elk River,
UE Guide

Jessica Barman   Lower Elementary SpEd Guide

Jessica Barman
Lower Elementary SpEd Guide

Jessy Fabel   Spring Brook, LE Guide

Jessy Fabel
Spring Brook, LE Guide

Jennifer Nelson   Rice Creek, LE Assistant

Jennifer Nelson
Rice Creek, LE Assistant

Nadine Wetzel-Curtis   St. Croix, LE Guide

Nadine Wetzel-Curtis
St. Croix, LE Guide

Taliana Blaylark   Lower Elementary SpEd Guide

Taliana Blaylark
Lower Elementary SpEd Guide

Rachel Cupps   Minnehaha River, LE Guide

Rachel Cupps
Minnehaha River, LE Guide

Laura Johnson   LE SpEd Assistant

Laura Johnson
LE SpEd Assistant

Julian Noble   St. Croix, LE Assistant

Julian Noble
St. Croix, LE Assistant

Elizabeth Woods   Zumbro, LE Guide

Elizabeth Woods
Zumbro, LE Guide

Ellen Brand   Spring Brook, LE Classroom Assistant

Ellen Brand
Spring Brook, LE Classroom Assistant

Adam Egerdahl   LE SpEd Assistant

Adam Egerdahl
LE SpEd Assistant

Jenna Laffin   Minnesota, LE Guide

Jenna Laffin
Minnesota, LE Guide

Sonja Olson   Minnesota River, LE Assistant

Sonja Olson
Minnesota River, LE Assistant

UPPER ELEMENTARY

2.png
Matt Brossart   Crow Wing River, UE Guide

Matt Brossart
Crow Wing River, UE Guide

Elizabeth Indrelie   UE SpEd Guide

Elizabeth Indrelie
UE SpEd Guide

Eric McBride   Swan River, UE Guide

Eric McBride
Swan River, UE Guide

Meggie Exner   Crow Wing River, UE Classroom Assistant

Meggie Exner
Crow Wing River, UE Classroom Assistant

Alexis Jackson   Elementary Intervention Assistant

Alexis Jackson
Elementary Intervention Assistant

Kristina McNutly     Elementary SpEd

Kristina McNutly
Elementary SpEd

Alaina Szostkowski   Shingobee, UE Guide

Alaina Szostkowski
Shingobee, UE Guide

Cristy Josephs   UE SpEd Assistant

Cristy Josephs
UE SpEd Assistant

Hadley Musselman     UE SpEd Assistant

Hadley Musselman
UE SpEd Assistant

Amanda O’Dowd     Shingobee, UE Guide

Amanda O’Dowd
Shingobee, UE Guide

Andrea Galdames   Blue Earth River, UE Guide

Andrea Galdames
Blue Earth River, UE Guide

Jenny Kordosky   UE SpEd Assistant / Art Specialist

Jenny Kordosky
UE SpEd Assistant / Art Specialist

Ryan Scott     UE SpEd Guide

Ryan Scott
UE SpEd Guide

Bailey Taylor    Otter Tail, UE Guide

Bailey Taylor
Otter Tail, UE Guide

Seth Wait   UE SpEd Assistant

Seth Wait
UE SpEd Assistant

6TH GRADE BRIDGE

Copy of mobilecause banner (2).png
Laura Christopherson   6th Bridge SPED Assistant

Laura Christopherson
6th Bridge SPED Assistant

David Johnson   6th Bridge SpEd Guide

David Johnson
6th Bridge SpEd Guide

Cate Williams   6th Bridge Guide

Cate Williams
6th Bridge Guide

Dexter Yee-Yick   6th Bridge Guide

Dexter Yee-Yick
6th Bridge Guide

LOWER ADOLESCENT

3.png
Scott Alsleben   Lower Adolescent Guide

Scott Alsleben
Lower Adolescent Guide

Emily Hanrahan   LA English Guide

Emily Hanrahan
LA English Guide

Adam Koehler   LA English Guide

Adam Koehler
LA English Guide

Kathleen Maloney   LA SpEd Assistant

Kathleen Maloney
LA SpEd Assistant

Amber Rowley-Mahaney     LA SpEd Assistant

Amber Rowley-Mahaney
LA SpEd Assistant

Sarah Tocko   LA SpEd Assistant

Sarah Tocko
LA SpEd Assistant

Sarah Hansen   LA Math Guide

Sarah Hansen
LA Math Guide

Kayla Kronfeld     Social Studies Guide

Kayla Kronfeld
Social Studies Guide

Ricardo McCurley   LA SpEd Assistant

Ricardo McCurley
LA SpEd Assistant

Kirstine Sand     LA SpEd Assistant

Kirstine Sand
LA SpEd Assistant

Sam Wild   LA SpEd Assistant

Sam Wild
LA SpEd Assistant

Brooke Derrickson   Lower Adolescent SpEd Guide

Brooke Derrickson
Lower Adolescent SpEd Guide

Taylor Johnson   LA Interventionist

Taylor Johnson
LA Interventionist

Sarah Lawrence-Lupton     LA SpEd Guide

Sarah Lawrence-Lupton LA SpEd Guide

Mike Rausch     LA Science Guide

Mike Rausch
LA Science Guide

Abram Shapiro   LA Math Guide

Abram Shapiro
LA Math Guide

Michael Flood   LA Math Guide / Robotics Advisor

Michael Flood
LA Math Guide / Robotics Advisor

Tami Limberg      LA Program Director

Tami Limberg
LA Program Director

Danny Ross   9th Grade SpEd Guide

Danny Ross
9th Grade SpEd Guide

Lisa Steinmann   Adolescent Interventionist

Lisa Steinmann
Adolescent Interventionist

UPPER ADOLESCENT

Click here for a spreadsheet of Upper Adolescent guides’ office hours!

Andrea Christensen-Zdenek   UA Program Director

Andrea Christensen-Zdenek
UA Program Director

Tyler Mahoney     UA SpEd Assistant

Tyler Mahoney
UA SpEd Assistant

Ivanna Pavliuk   UA SpEd Assistant / ELL Coordinator

Ivanna Pavliuk
UA SpEd Assistant / ELL Coordinator

Logan Weiss   UA SpEd Guide

Logan Weiss
UA SpEd Guide

Pam Husak   UA SpEd Assistant

Pam Husak
UA SpEd Assistant

Alec Malenfant     UA SpEd Assistant

Alec Malenfant
UA SpEd Assistant

Melanie Peterson-Nafziger     UA Guide / IB Coordinator

Melanie Peterson-Nafziger
UA Guide / IB Coordinator

Sarah Garton   UA Social Studies Guide

Sarah Garton
UA Social Studies Guide

Abby Mesnik   UA Math Guide

Abby Mesnik
UA Math Guide

Sheila Sullivan   UA Science Guide

Sheila Sullivan
UA Science Guide

Anni Jordan-Amberg   UA English Guide

Anni Jordan-Amberg
UA English Guide

Donovan O’Dowd   UA SpEd Guide

Donovan O’Dowd
UA SpEd Guide

Lindsay Weaver   UA Math Guide

Lindsay Weaver
UA Math Guide

ELECTIVES

Emily Blue   Spanish Guide

Emily Blue
Spanish Guide

Ocean Jurney   Spanish Guide

Ocean Jurney
Spanish Guide

Caroline Miesle   Music & Theater Guide

Caroline Miesle
Music & Theater Guide

Laura Machacek   Art Guide
Zack Scott   Instrumental Music Guide

Zack Scott
Instrumental Music Guide

Randi McClure   Adolescent Art Guide

Randi McClure
Adolescent Art Guide

ADMINISTRATION & NON-TEACHING STAFF

Karen Anway   Enrollment/Extended Care Director

Karen Anway
Enrollment/Extended Care Director

Renee Havelka   School Chef

Renee Havelka
School Chef


Todd Gustafson   Maintenance

Todd Gustafson
Maintenance

Anne Parker   Human Resources

Anne Parker
Human Resources

Jo Sander     Elementary SpEd Consultant

Jo Sander
Elementary SpEd Consultant

Brad Wildman   SpEd Coordinator

Brad Wildman
SpEd Coordinator

Holly Bell   Front Office Receptionist

Holly Bell
Front Office Receptionist

Teresa Hichens-Olson   College Accessibility & Programs Director

Teresa Hichens-Olson
College Accessibility & Programs Director

Stacey Kreger   Director of Administration

Stacey Kreger
Director of Administration

Jean Peters     Elementary Program Director

Jean Peters
Elementary Program Director

Andria Sibert      Business Coordinator

Andria Sibert
Business Coordinator

Natalie Yaeger   Health Coordinator

Natalie Yaeger
Health Coordinator

Derek Damron   Elementary Intervention Specialist

Derek Damron
Elementary Intervention Specialist

heron-water-for-web.gif




Matt McElrath   Dean of Students

Matt McElrath
Dean of Students

Montana Picard   District Behavioral Specialist

Montana Picard
District Behavioral Specialist

Sydney Thorp   Administrative Assistant

Sydney Thorp
Administrative Assistant

Charlie Zieke   Communications & Project Manager / GSA Advisor

Charlie Zieke
Communications & Project Manager / GSA Advisor

Saleha Erdmann   Elementary Social Worker

Saleha Erdmann
Elementary Social Worker

Donna Goodlaxon   Coffee Shop Coordinator

Donna Goodlaxon
Coffee Shop Coordinator

Sam O’Brien   Head of School

Sam O’Brien
Head of School

Gwen Raymond   Technology Specialist

Gwen Raymond
Technology Specialist

Seth Tupper   Adolescent Social Worker

Seth Tupper
Adolescent Social Worker